Τελικοί Πανελληνίου Πρωταθλήματος Loux Cola Pro Series Season 5

• 12 years ago
«Επιτέλους Πρωταθλητής!» όπως λέει και η εφημερίδα SPORT DAY ότι αυτό θα έπρεπε να αναφωνήσει ο 22χρονος Αναστάσιος «akis_333» Παπάς από το Παλαιό Φάληρο που επικράτησε στον τελικό έναντι του 25χρονου Βολιώτη Δημήτρη «oikonomou»Οικονόμου 2-1 στον τελευταίο και κρίσιμο αγώνα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Pro Evolution Soccer, «Loux Cola Pro Series». Ο Άκης ήταν φέτος ξεκάθαρα καλύτερος και ίσως άξιζε και τον περσινό τίτλο αν και τον έχασε οριακά. Ο Άκης είναι ένας παίκτης που έχει αναγάγει το Pro σε επιστήμη, αναλύει όλα τα συστήματα και ανακαλύπτει συνέχεια νέους τρόπους να αντιμετωπίζει τους αντιπάλους του.

Ο 2ος Δημήτρης Οικονόμου (πρωταθλητής Πανελλήνιου PES-League 2008) κόντεψε να κάνει την έκπληξη ερχόμενος από τη σειρά αποκλεισμού. Ο Δημήτρης είναι ένας ιδιαίτερα ψύχραιμος, χαμηλών τόνων εξαιρετικά αμυντικός παίκτης που χρόνια τώρα παίζει ποιοτικότατο Pro και δέχεται ελάχιστα γκολ. Πάντα ανάμεσα στους κορυφαίους, αποδεικνύει ότι κάποιοι παίκτες καταφέρνουν και βρίσκονται πάντα στην κορυφή σε κάθε PES. Τρίτος του τουρνουά αναδείχθηκε ο πάντα εντυπωσιακός Alberto «napoli» Αρώνης.

Οι καλύτεροι 64 παίχτες της Ελλάδος που προέκυψαν από τα Loux Cola Pro Series, σε όλη την Ελλάδα κατέβηκαν στους τελικούς για να διεκδικήσουν το πρωτάθλημα και έζησαν ένα τουρνουά με μεγάλες ανατροπές, πολλές ισοβαθμίες στις φάσεις των ομίλων, εντάσεις και μια ακόμα σπουδαία σειρά τελικών αγώνων.

Οι δύο φιναλίστ θα δώσουν το παρών στους Παγκόσμιους Τελικούς αντιμετωπίζοντας πραγματικά δυνατούς αντιπάλους από χώρες όπου ο ηλεκτρονικός αθλητισμός αποτελεί επαγγελματική ασχολία. Όλοι οι παίκτες παραδέχθηκαν τη δυσκολία του φετινού τίτλου, PES2012, δηλώνοντας όμως ανυπόμονοι για την επόμενη έκδοση της KONAMI και το νέο πρωτάθλημα.